Adventus Domini

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Horní Jiřetín, 15. prosince 2019, 16:00

schola gregoriana pragensis, david eben - hudební setkání michal mašek

Schola Gregoriana Pragensis

David Eben - umělecký vedoucí,
Hasan El-Dunia - autor projektu

program:

Zasněžená krajina českého venkova, zimní noc ještě nejeví známky rozednívání, ale na vršku uprostřed vesnice svítí okna kostela, k němuž z několika stran proudí řady věřících s rozžatými lucernami. Zní to téměř jako pokus o kýč, avšak takto skutečně vzpomínají pamětníci na takzvané rorátní mše, které se konaly v době adventní brzo ráno před rozbřeskem. To jsou slova Davida Ebena, který provede Adventní mariánskou mši v českých kancionálech 15. - 16. století.

"...Schola Gregoriana Pragensis založená v roce 1987 Davidem Ebenem (absolvoval na pařížské konzervatoři obor dirigování gregoriánského sboru a v následující sezóně působil jako dirigent Choeur Grégorien de Paris) se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie..."


vstupné: 50 Kč

(koncert je pořádán obcí Horní Jiřetín ve spolupráci s agenturou Morpheus Art, pořadatel si vyhrazuje právo na změnu termínu a programu)